Ischiatický (sedací) nerv

https://www.patakyovi.cz/clanky.php?idc=2

Ischiatický (sedací) nerv

Je nejsilnější nerv v těle, inervující nohy. Vystupuje ze spodní části bederní páteře a křížové kosti (L4 až S3), vychází z pánve a přes sedací část postupuje dolů po zadní straně nohy. Nad kolenem se větví na vnitřní a vnější větev. Bolesti na vnější se prakticky nevyskytují, ale přesto ji doporučujeme zkontrolovat. 

Člověk o ischiatickém nervu ví, až když pociťuje bolesti vystřelující do nohy, omezení hybnosti a další problémy s dolními končetinami. Tyto problémy však nenastávají náhle, ale mají určitá stádia, která s nimi zdánlivě nesouvisí. Všechno začíná v krční páteři. A právě problémy v ní jsou velice nenápadné, člověk se s nimi jaksi naučí žít. Bohužel i většina lékařů toto stádium přehlíží, o čem svědčí skutečnost, že svým pacientům léčí pouze místa, kde se bolesti nebo problémy promítají. 

Mezi hlavní příznaky blokace krční páteře patří: bolesti hlavy, až migrény, potíže s rukama (mravenčení v prstech, tzv. písařská křeč, nedokrvení prstů, bolesti v zápěstí, bolesti ve svalovém valu pod palcem, bolesti ramen - komplikace se žlučníkem, tenisový loket - také komplikace se žlučníkem, neschopnost zvednout ruce), slábnutí zraku a sluchu, štítná žláza - omezení funkce. Přesto největší dopad na zdraví má nemocná krční páteř díky omezení hlavového nervu, vagusu, který zabezpečuje spojení mezi mozkem a břichem (rovnováha hmotna a duchovna). To může být počátkem všech nemocí, jaké si jenom umíme představit. Proto je uvolnění krční páteře ústředním krokem celé naší procedury.

Posléze se bolesti, nebo nepřímé příznaky krční páteře přestěhují do hrudní a bederní páteře. V tomto stádiu jsou pociťovány bolesti přímo v páteři, ale i tady se to může projevovat ve skryté formě. Srdcové problémy, jako jsou arytmie, zužování a jiná degenerace tepen a žil, neschopnost srdce protlačit krev do periferií, různé deformace v srdečním svalu.

Velmi známá je souvislost bederní páteře s dvanáctníkem. V reflexních zónách na noze tyto dva orgány reprezentuje tentýž sval, pouze se u každého mačká pod jiným uhlem. Takže napětí v bederní páteří může způsobit zažívací potíže. Ale i opačně, nevhodná potravina (káva s mlékem) vyvolá křeče v okolí bederní páteře.

Oblast křížové páteře a SI skloubení má na svědomí většinu problému v pohlavní sféře. Představujeme si, že gynekologové v budoucnosti opustí neúměrné množství hormonální chemie, se kterou dnes „léčí" a naučí se uvolňovat krční a ostatní páteř. Nedá nám nevzpomenout jeden typický příklad zvrácenosti současné gynekologie. Asi 18 leté slečně objevili při preventivní prohlídce na děloze velký myom. Okamžitě ji odoperovali, ale po dvou týdnech se ukázalo, že myom roste vesele dál. Nasadili ji hormonální léčbu s tím, že jí navodili stav přechodu v naději, že růst myomů zastaví. Přitom měla slečna i pouhým okem viditelnou skoliózu páteře a neúměrně silně ji boleli reflexní plošky slinivky a jater. Navíc nikoho z „odborníků" ani nenapadlo dát do souvislosti myomy s antikoncepci, kterou ji už dva roky podávali, o stavu páteře ani nemluvě.

I když tady neustále mluvíme o páteři a jejich částech, nemáme na mysli tuhé části páteře jako obratle nebo ploténky. Politiku v páteři dělají svaly, obaly svalů, úpony, a nervy v jejím okolí. A i samotná ischialgie, tak se odborně říká bolesti v kříži s vyzařováním do dolní končetiny, má spíše příčinu v měkkých partiích, než v samotné páteři. 

Naše teorie vzniku „hekzenšusu": křečovitost, která dospěla až do bederní oblasti způsobuje, že ischiatický nerv nedostává potřebné množství vyživovací energie a snaží se jakoby lapit dech. Zvětšit svůj objem však nemůže, protože je v silném plášti a tak vzniká velké pnutí, které člověk pociťuje jako zánětlivou bolest. Že se nejedná o skutečný zánět potvrzují případy, kdy po dlouhodobém trvání tohoto onemocnění bolesti odezněli okamžitě po absolvování naši procedury. 

V jednom případě muž (45) téměř rok trpěl nesnesitelnými bolestmi zad a vystřelováním do levé nohy. Absolvoval během ty doby všechny možné vyšetření a léčby, které nabízí současná medicína. Nezabralo však nic. Jenom se tak plížit životem, protože nemohl bez bolesti ani stát, ani sedět, ani ležet. Kdo zažil toto onemocnění, určitě ví jaké je to utrpění. Po reflexní terapii, uvolnění krční páteře a postupech na lůžku, mu oči zářili štěstím, že po dlouhé době necítí žádnou bolest. Klienti hlásí, že ta bolest v noze se jakoby rozpadne na kousky přes pocity podobné mravenčení pomalu mizí.

Kromě standardního postupu, který používáme u každého klienta je navíc ovlivňování ischiatického nervu.To probíhá na pravé nebo levé noze anebo na obou. Záleží na tom kde je při stisku bolest. Většinou je to na vnitřních stranách. Na vnější větvě se bolest objevuje zřídkakdy. 

Místo, kde ho lze dobře léčit jsme se naučili před řadu léty od našeho mistra p. Janči. Asi čtyři prsty nad vrcholkem vnitřního kotníku ischiatický nerv vychází pod kůži. Je těsně za holenní kostí, o kterou ho nehtem orientovaným na něj kolmě, přitlačíme. Vnější větev hledáme podobně nad vnějším kotníkem za lýtkovou kostí. Jelikož se jedná o zánětlivý charakter bolesti, nejvhodnější je použít sedativního hmatu (přitlačit o kost a držet stálým tlakem až do odeznění bolesti). Hledáme kompromis mezi páteří, která potřebuje pohyb a nemocným nervem, který má zase rád klid. Dáme přednost páteří a přilepíme na toto místo plíšek z bílého kovu (jednu korunu českou), nebo semínko z měsičnice vytrvalé, které ještě předtím správně zorientujeme (necháme ho působit tři dny, pak je třeba přilepit nové).

Místa ovlivňování sedacího nervu Místa ovlivňování sedacího nervu nehtem na noze


Přidáno: 04. 12. 2007 20:12