Bolí vás záda aneb maličkosti, které bolí 2014 - díl první

Dvacetidvou letou praxí maséra a terapeuta se mi postupně dostavilo poznání, co vše může rozbolavět a zablokovat záda, v různých podobách a souvislostech. Proto se v průběhu let zas, až tak moc překvapení  v podobě složitě nebo i kuriozních blokád nedostavují. Sem tam se objeví neočekávaně zaujme vyjímka "vybočující z řady".

   Poslední dobou se setkávám se zajímavým fenoménem, který se houfně a nenápadně šíří. Blokády krční i hrudní páteře způsobené čtením na notebooku, mobilním telefonu, tabletu v leže na břiše.
   Zjišťuji, že nestačí již klasicky položené otázky typu čtete si v leže na břiše? V době intenzivního rozvoje moderní techniky se bohužel přidává další související faktor ohrožující pružnou zdravou páteř. Tím novým příchozím ničitelem páteře je ležení na břiše při serfování na netu a práce se všemi moderními technickými novinkami. Krásně ty svaly tuhnou pomalu, ale jistě v prospěch můj - je co masírovat. ;-) A v neprospěch objetí tohoto zlozvyku.


   Praváci se nádherně, vzorně, téměř předpisově opřou o levou většinou pro běžné činnosti bezcenou ruku určenou ke statickým činnostem nejlépe opíracím, přidržovacím, odkládacím. A druhou vytrénovanou rukou ovládají myš, klávesy a další ovládače )))).
   Tím se pravá ruka sice v oblasti trapézů celkem drží v kondici,ale to samé se nedá říc o pravé lopatce,nebo spíš svalech, které ji fixují. Takže máme krásné zkřížení od levého ramene, přes trapéz a lopatku levou do středu opačné, té pravé.
   Nikdy však nezůstane jen u jednoho. Svaly se blokují a zkracují a to se přenáší níž a níž a přidává se i oblast bederní a křížová. Někteří odolní urputně svůj pohodlný zlozvyk opakují, dokud se někde něco opravdu necvakne a nezablokuje jak se říká fest. Pak, už těmto nešťastníkům nezbude, než uznat porážku a zkusit cvičit. A hned nejlépe posilovnu, jak jinak. Jenže bloklé, zkrácené, přetízené svaly si to nenechají líbit a ráno po včerejším posilování, zdá se spásném, stáčí málo. Třeba se ohnout pro upadenou desetikorunu a škub v kříži. Bolest, omezení hybnosti a ischias nebo houser je na světě. Bravo. A teď co s tím.
   Pokud je to čerstvé, lze to citlivým přístupem vrátit do pohody celkem úspěšně a rychle. Pokud se to nechá uležet nebo se do tohoto stavu věci zasáhne nepřiměřeně razantně, je tu problém jako hrom. Někdy pomůže už jen obstřik, nebo klid v leže a kapačky, případně v lepším případně neschopenka a " klid na lůžku ".
   Často si neinformovaní lidé ani neuvědomují, že všechny ty pc pracovní pozice mohou véct k tak rozsáhlým problémů s krční a hrudní páteří a oblastmi kolem lopatek i v ramenou a nakonec i v bedrech.
   To znamená pokud chcete ochránit svoje zdraví rozhodně nečtěte v leže na břiše. Protože pokud máte rádi masáže, můžete přijít i zdraví, nezničení bez problémů, třeba pro novou vitalitu a kondici, nebo jen tak relaxovat a zapomenout na každodenní kolotoč povinností.


Aneb jak říkají na východě :"Kdo nemá čas na zdraví, má čas na nemoc ".